Lepsza ocena ryzyka zawodowego na budowie

536828-pl.pdf (ncn.gov.pl)

Bożena Hoła

Ponad 420 tys. zł dofinansowania na „Modelowanie wpływu zdarzeń potencjalnie wypadkowych na wypadki przy pracy w budownictwie (SAFCON)” otrzyma prof. Bożena Hoła z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.

- Budownictwo jest jedną z najbardziej niebezpiecznych branż w większości krajów świata – mówi prof. Bożena Hoła z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. - To właśnie w tym sektorze odnotowuje się największy udział liczby wypadków śmiertelnych wśród wszystkich sekcji gospodarki.

Jej projekt zakłada przeprowadzenie kompleksowej i wieloaspektowej analizy zdarzeń potencjalnie wypadkowych i wypadków przy pracy oraz sformułowanie na tej podstawie związków między tymi zdarzeniami. - Badania prowadzimy na dużym zbiorze obejmującym ponad 1 500 przypadków, które zarejestrowano w latach 2015-2021 – opowiada prof. Bożena Hoła. - Analiza obejmie obiekty i roboty budowlane oraz okoliczności, w których doszło do zdarzenia.

Efektem mają być formuły i algorytmy matematyczne opisujące z dużą dokładnością związki między tymi dwoma zjawiskami. Obliczenia pomogą oszacować prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku i stopień jego ciężkości i tym samym zostać wykorzystane do oceny ryzyka zawodowego.

Oferta pracy