Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

Studia doktoranckie

Studia doktoranckie są prowadzone na Wydziale w systemie stacjonarnym, w zakresie dyscypliny naukowej budownictwo. Nadzór merytoryczny nad studiami sprawuje Rada Wydziału. Osobą odpowiedzialną za organizację studiów jest Kierownik studiów doktoranckich, który przewodniczy wydziałowej Komisji ds. studiów doktoranckich, w składzie:

  • dr hab. inż. Stanisław KOSTECKI, prof. uczelni – Przewodniczący komisji, Kierownik Studiów Doktoranckich,
    (stanislaw.kostecki@pwr.edu.pl, pok. 205d, bud. C-7, tel. 71 32046 52),
  • dr hab. inż. Dariusz CZEPIŻAK, prof. uczelni – członek komisji,
  • dr hab. inż. Aneta HERBUT, prof. uczelni – członek komisji,
  • prof. dr hab. inż. Łukasz SADOWSKI – członek komisji,
  • mgr inż. Agnieszka CHOWANIEC – MICHALAK – członek komisji, przedstawiciel doktorantów.

Obsługa administracyjna jest prowadzona w sekretariacie Wydziału, przez Panią Aleksandrę Wartecką-Kuriatę (aleksandra.wartecka-kuriata@pwr.edu.pl,  pok.205e, bud. C-7, tel. 71 320 68 67).

Przewody doktorskie są przeprowadzane na Wydziale. Obsługę administracyjną prowadzi Pani Lidia TOCZYŃSKA (lidia.toczynska@pwr.edu.pl, pok. 609, bud. C-7, tel. 71 320 38 85).

Studia doktoranckie przygotowują uczestników do pracy o charakterze badawczym lub badawczo-rozwojowym w dziedzinie budownictwa i do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego. Odbywają się według Programu Studiów Doktoranckich, uchwalonego przez Radę Wydziału. Zasady studiowania określa Regulamin Studiów Doktoranckich w Politechnice Wrocławskiej. Studia trwają 4 lata, z możliwością przedłużenia w przypadku konieczności prowadzenia długotrwałych badań naukowych, nie dłużej niż o 2 lata. Rekrutacja na studia odbywa się w czerwcu (termin podstawowy), limit przyjęć wynosi 30 osób. We wrześniu odbywa się rekrutacja dodatkowa, jeśli nie zostanie wyczerpany limit przyjęć w terminie podstawowym. Terminy składania podań i zasady rekrutacji są określone w Zasadach Rekrutacji, uchwalonych przez Radę Wydziału.

Wydział zapewnia doktorantowi przez cały okres studiów doktoranckich opiekę naukową i wsparcie w samodzielnej pracy badawczej, sprawowane przez opiekuna naukowego. Funkcję opiekuna pełnią osoby uprawnione do promowania rozpraw doktorskich (profesorowie tytularni i doktorzy habilitowani). Podejmowana tematyka prac doktorskich powinna mieścić się w Wykazie tematyk badawczych, rekomendowanych przez Radę Wydziału jako ważnych ze względu na strategię rozwoju Uczelni i Wydziału oraz realizację jej celów i zadań.

Uczestnicy studiów doktoranckich są objęci programem stypendialnym. Stypendia doktoranckie są przyznawane na okres 1 roku akademickiego na zasadzie konkursu, którego tryb jest określony w dokumencie Warunki konkursu dotyczącego przyznawania stypendiów doktoranckich, opracowanym przez wydziałową Komisję stypendialną na podstawie wytycznych Rady Wydziału. Doktoranci wyróżniający się w pracy naukowej i dydaktycznej mogą otrzymać zwiększenie kwoty stypendium z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych. Oprócz stypendiów doktoranckich, doktoranci mogą otrzymać pomoc materialną w formie: stypendium socjalnego, zapomogi, stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych, stypendium dla najlepszych doktorantów, stypendium ministra za wybitne osiągnięcia.

Politechnika Wrocławska © 2025