Medal Komisji Edukacji Narodowej dla prof. Krzysztofa Schabowicza

Data: 03.10.2023 Kategoria: Wydział

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz otrzymał w dniu 2 października 2023 r. decyzją Ministra Edukacji i Nauki prestiżową nagrodę „Medal Komisji Edukacji Narodowej” za wybitne osiągnięcia dydaktyczne. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w trakcie Inauguracji roku akademickiego 2023/2024 w Politechnice Wrocławskiej.

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej i całą karierę naukową i zawodową związał z naszą Uczelnią.

Przez 27 lat współpracy z Politechniką Wrocławską najpierw jako doktorant, a później jako pracownik prowadził prawie wszystkie możliwe formy zajęć dydaktycznych łącznie z autorskimi wykładami monograficznymi dla studentów pierwszego i drugiego stopnia. Opracował i unowocześnił, a następnie wdrożył programy nauczania z następujących przedmiotów: Budownictwo ogólne, Podstawy projektowania konstrukcji i oddziaływania na konstrukcje budowlane, Prawo budowlane realizowane w formie wykładów i ćwiczeń seminaryjnych, na studiach I-go stopnia. Od początku powstania, w ramach systemu bolońskiego, studiów drugiego stopnia prowadził na nich wykłady z dwóch przedmiotów Budownictwo mieszkaniowe, Utrzymanie i diagnostyka obiektów budowlanych, zagadnienia eksploatacji obiektów budowlanych realizowane w formie wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych na studiach II-go stopnia. Aktywnie uczestniczy w tworzeniu programów angielskojęzycznych studiów pierwszego i drugiego stopnia na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego.

W 2008 roku zainicjował powstanie i jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego „Etaksi”, które zrzesza około 40 studentów. We współpracy z tym kołem brał czynny udział w organizowaniu konferencji studenckich, miedzy innymi między uczelnianej konferencji studenckiej kół naukowych Puzzel 2013 i 2017 r.

Bardzo popularny wśród studentów i inżynierów budownictwa jest jego podręcznik wydany w kilku tysiącach egzemplarzy: Budownictwo ogólne: podstawy projektowania i obliczania konstrukcji budynków. ISBN 978-83-7125-269-3 Wrocław: Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2017, 502 s, która doczekała się już dwóch wznowień, a także Materiały do ćwiczeń projektowych z budownictwa ogólnego. ISBN 978-83-7125-183-2 Wrocław: Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2009. 210 s. oraz trzeci bardzo popularny współautorski podręcznik Obliczanie konstrukcji budynków wznoszonych tradycyjnie ISBN: 978-83-7125-189-4 Wrocław: Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2010, 372 s, który otrzymał Wyróżnienie Ministra Budownictwa.

Jest uznanym na arenie międzynarodowej specjalistą w zakresie nieniszczącej diagnostyki materiałów i konstrukcji budowlanych, a także produkcji i badania płyt włóknisto-cementowych o czym świadczą liczne publikacje naukowe, przeprowadzone wykłady w Niemczech, Rosji i Grecji zwieńczone trzema książkami: autorską Elewacje wentylowane: technologia produkcji i metody badania płyt włóknisto-cementowych ISBN: 978-83-7493-028-4, 214 s., wydana przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Wrocławskiej w 2018 roku i współautorskimi The fabrication, testing and application of fibre cement board ISBN: 978-1-5275-0576-6, Newcastle upon Tyne: Cambridge Scholars Publishing, 2018. 138 s. oraz New tomographic method of brickwork damp identification: collective work ISBN 978-83-7493-536-4 Wrocław: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2010. 106 s.

Profesor Schabowicz jest uznanym specjalistą Prawa budowlanego o czym świadczą liczne opracowane materiały szkoleniowe oraz wykłady i szkolenia przeprowadzone dla studentów i absolwentów studiów wyższych i studiów podyplomowych, a także organów i organizacji samorządowych.