Logowanie

 

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

Wyróżnieni Absolwenci Wydziału

Rafał Zarzycki  Rafał Zarzycki

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, rocznik 2001, o specjalności Inżynieria Budowlana. Od 2018 roku pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Okręgowej Rady Dolnośląskiej Izby Inżynierów Budowlanych, delegat trzech kadencji na Okręgowych Zjazdach DOIIB, wyróżniony Złotą i Srebrną Odznaką Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa za aktywną działalność społeczną w DOIIB.
W latach 2002-2014 radny trzech kadencji Gminy Jordanów Śląski, wiceprzewodniczący Rady Gminy Jordanów Śląski; Od 2006 roku właściciel firmy: „Zarzycki Konstrukcje Budowlane Przedsiębiorstwo Projektowania i Realizacji Inwestycji”, w której przyjął na staże i praktyki około 50 studentów i stażystów z Politechniki Wrocławskiej. Dzieląc się z nimi cenną wiedzą i doświadczeniem przygotowywał ich do egzaminów na uprawnienia budowlane. Autor wielu opracowań projektowych, jako główny projektant i projektant konstrukcji budowlanych, pełniący funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego i kierownika budowy na wielu obiektach. Najciekawsze obiekty to hala produkcyjna z częścią biurowo-socjalną Ejot Polska Sp. z o. o. w miejscowości Ciasna, Powiat Lubliniecki, zakład produkcyjny Schilsner Industry Group Sp. z o. o. we Wrocławiu, wiata MPK na Placu Grunwaldzkim, lakiernia dla samochodów Opel w Gliwicach w technologii projektowania BIM 3D, komin 80-ciometrowy w Częstochowie dla Fortum oraz wiele innych obiektów przemysłowych i budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Maciej Minch MACIEJ MINCH

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

1974

Wieloletni pracownik Politechniki Wrocławskiej obecnie Prezes Biura Projektów I Realizacji Inwestycji VegaCad. Autorytet w branży konstruktorów i rzeczoznawców budowlanych. W wielu projektach współpracował z Wydziałem Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr. Do najbardziej znanych należą Galeria Dominikańska ,Pasaż Grunwaldzki, budynek Afrykarium-Oceanarium czy Biblioteka Uniwersytecka UWr. Autor ponad 150 publikacji, 500 ekspertyz naukowo- technicznych w zakresie budowalno- konstrukcyjnym oraz kilkuset projektów konstrukcyjnych z zakresu budownictwa mieszkaniowego, budownictwa przemysłowego i budynków użyteczności publicznej. Wyróżniony i nagrodzony w wielu konkursach, m.in: 1 miejsce Grand Prix za projekt Afrykarium –Oceanariaum we wrocławskim Zoo, 1 miejsce za projekt apartamentowca „Ogrody Tumskie II”, uhonorowany o odznaką Ministra Inwestycji Rozwoju za zasługi dla budownictwa 2018.”

Przemyslaw Maliszkiewicz PRZEMYSŁAW MALISZKIEWICZ

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

 1978

Współpraca z Politechniką Wrocławską:
Pomoc Absolwentom PWr w odbywaniu praktyk zawodowych i uzyskiwaniu zatrudnienia  w kierowanych przez siebie firmach, kierowanie pracowników na studia podyplomowe „szkolenia drogowych inspektorów mostowych” prowadzone  na PWr.
Udział w organizacji konferencji na PWr. w ;latach 1999, 2007, 2011,
2005-2016 Wrocławskie dni mostowe – również w roli sponsora
Współpraca naukowo badawcza z Pwr. (ponad 70 obiektów mostowych na A-4, A-2 i A-1)
Zainicjowanie i udział w realizacji wieloletniej współpracy z uczelniami w Portugalii
Współpraca w pozyskaniu i realizacji programach naukowo- badawczych finansowanych przez NATO. Dyrektor Oddziału GDDKiA Opole – 2017-2019.

Aktualnie: firma konsultingowa
PM-Consult Dr inż. Przemysław Maliszkiewicz

tomasz_smolarz.jpg TOMASZ SMOLARZ

ukończył studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Wrocławskiej  w 1992 roku. 
Po zakończeniu nauki rozpoczął pracę jako inspektor ds. budownictwa w Urzędzie Miasta w Dzierżoniowie. Sześc lat później został wiceprezesem spółdzielni mieszkaniowej w Bielawie. Stanowisko to piastował przez kolejne cztery lata. Po zakończeniu kadencji, w latach 2002 – 2007 pracował jako zastępca burmistrza Dzierżoniowa. Od 2007 roku Poseł na sejm RP VI i VII kadencji – członek Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu oraz Komisji Skarbu Państwa, Komisji Infrastruktury i Komisji Gospodarki. 12 marca 2014 powołany na stanowisko wojewody dolnośląskiego. W konsekwencji wygasł jego mandat poselski. Stanowisko wojewody zajmował do grudnia 2015 roku. Tomasz Smolarz obecnie jest wiceprezesem Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. 
Tomasz Smolarz jest członkiem wielu organizacji społecznych, m.in. Obywatelskiego Bloku Samorządowego, MZKS Żagiew Dzierżoniów, Stowarzyszenia na rzecz Remontu i Renowacji Zabytkowego Kościoła im. Św. Jerzego, Związku Kynologicznego, Stowarzyszenia Wielka Sowa, Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa. Jest również członkiem Rady nadzorczej Fundacji Salus ProFamilia, członkiem Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i członkiem Rady Fundacji KGHM Polska Miedź S.A.
Uhonorowany szeregiem odznaczeń, min.: w 2014 roku „Złota Odznaka Politechniki Wrocławskiej” przyznana przez Rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusza Więckowskiego. W 2015 roku. otrzymał „Srebrny Medal za Zasługi dla Policji” przyznany przez Ministra Spraw Wewnętrznych Teresę Piotrowską, Medal „Za wybitne zasługi Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych” oraz Odznakę Honorową „Przyjaciel Panoramy Racławickiej” przyznaną przez Dyrektora muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotra Oszczanowskiego.
Współpraca z Politechniką Wrocławską po ukończeniu studiów zaowocowała członkostwem Honorowego Konwentu Politechniki wrocławskiej od 2014 roku. W okresie pracy parlamentarnej w Komisji Infrastruktury i Komisji Gospodarki wspierał projekty związane z rozwojem infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku, które były realizowane przy dużym udziale absolwentów Politechniki Wrocławskiej a szczególnie Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Tomasz Smolarz współpracuje również z Dolnośląską Izba Okręgową Inżynierów Budownictwa oraz ze związkami należącymi do Wrocławskiej Rady Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych zrzeszającymi absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Koordynował również zapisy listu intencyjnego w sprawie budowy centrum naukowo-badawczo-rozwojowego na terenie byłego lotniska w Oleśnicy.

 Wojciech LaskaWOJCIECH LASKA

­Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego o specjalności Konstrukcje Budowlane, rocznik 1995. Za wyróżniającą się pracę magisterską otrzymał nagrodę Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz nagrodę Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Bezpośrednio po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w firmie Sika, gdzie po krótkim czasie doszedł do stanowiska Dyrektora Oddziału Południowego. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu firmy KEIM Farby Mineralne Sp. z o.o. Jako dostawca technologii i materiałów uczestniczył w wielu ważnych projektach jak np.: (z firmą Sika) budowa Estakady Gądów we Wrocławiu, budowa szybu R XI dla KGHM, budowa oczyszczalni ścieków Żelazny Most dla KGHM, budowa komina w Elektrowni Turów, remont chłodni kominowych w Elektrowni Turów, remont oczyszczalni ścieków Z.Ch. Rokita w Brzegu Dolnym. Z firmą KEIM dostarczał technologie i farby do malowania elewacji budynków, przykładowe projekty: Politechnika Wrocławska - gmach główny A1 oraz gmachy A2, B1 i E1, Hala Stulecia we Wrocławiu, Dworzec Główny we Wrocławiu, Opactwo Cysterskie w Krzeszowie, Sukiennice w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Teatr im. Słowackiego w Krakowie, Zamek Królewski i Katedra w Lublinie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Ministerstwo Finansów w Warszawie, Ministerstwo Edukacji Narodowej w Warszawie, Kościół św. Krzyża w Warszawie, Dworek F. Chopina w Żelazowej Woli, Ratusz w Zamościu, Pałace Kotliny Jeleniogórskiej. Mgr inż. Wojciech Laska od początku kariery zawodowej utrzymuje ścisły kontakt z macierzystym Wydziałem. Pracując w firmie Sika współpracował z Akredytowanym Laboratorium Badawczym Instytutu Budownictwa. Od szeregu lat, pracując w firmie Sika jak i kierując firmą KEIM, sponsoruje działalność naukową, wydawniczą i konferencyjną Wydziału oraz wspiera inicjatywy studenckie (m.in. rajdy budowlańca).

 

 Wojciech SeidelWOJCIECH SEIDEL­

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego o specjalności Budownictwo Miejskie i Przemysłowe, rocznik 1973. Po studiach pracował na Politechnice Wrocławskiej na kolejno na stanowiskach asystenta, starszego asystenta, a od 1982 r. adiunkta. W 1981 r. uzyskał stopień doktora (praca pod kierunkiem prof. Zbigniewa Kowala pt. "Próba analizy i syntezy wybranych losowych właściwości struktur przestrzennych"). Od 1990 do 1994 r. pracował w biurze projektowym konstrukcji stalowych STN w Altbach (Niemcy) w ramach kontraktu polsko-niemieckiego. Od 1994 do 2004 r. prow­adził własną działalność projektową w Niemczech, obecnie jest prezesem Arch-e Sp. z o.o. (biura projektowego). Do osiągnięć naukowych zaliczyć należy kilkanaście artykułów naukowych, dwa z nich znalazły się w indeksie cytowań, oraz dwa patenty. Ważniejsze osiągnięcia zawodowe (projekty zrealizowane w Polsce): hale magazynowe dla Opery Wrocławskiej (2012 r.); budynek "Just in Center" przy ul. Krawieckiej we Wrocławiu (2006 r.); budynek Kościoła w Czernicy Wrocławskiej (1984 r. W latach 1990-2004 zrealizował w Niemczech wiele projektów w zakresie konstrukcji przemysłowych dla renomowanych firm jak Mercedes-Benz, Siemens, Metabo, Bachofer, fabryki papieru w Schwedt, fabryki cukru w Gross Gerau, hali sportowej do koszykówki w Stuttgaracie, hali lodowiska w Pforzheim i ok. 85 wież antenowych. Posiada uprawnienia projektowe i wykonawcze, uprawnienia rzeczoznawczy PZiTB, uprawnienia Rzeczoznawczy Budowlanego nadane przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Pan W. Seidel posiada liczne sukcesy sportowe. Zdobył 21 medali (w tym większość złotych) na Mistrzostwach Polski Politechnik oraz Mistrzostwach mistrzów Polski Szkół Wyższych w biegach sprinterskich; 3 medale na Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach sprinterskich; 3 medale na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w lekkiej Atletyce w biegu sztafetowym 4x100m. W 1996 r. zdobył Mistrzostwo Europy Weteranów L.A. w biegu na 100m i 3. miejsce na 200m. W 2001 r. pobił rekord świata weteranów w trójboju sprinterskim w hali. Jest aktualnym Mistrzem Polski Weteranów L.A. w biegach na 100 i 200m oraz aktualnym rekordzistą Polski Weteranów L.A. w biegach na 100 i 200 m i w skoku w dal. Aktywnie współpracuje z macierzystym Wydziałem organizując praktyki dla studentów i absolwentów, współpracuje z AZS Politechnika w reprezentowaniu uczelni na sportowej arenie.

 

 Wacław SzmigielWACŁAW SZMIGIEL

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, rocznik 1980. Po studiach pracował w Zakładzie Budownictwa i Produkcji Materiałów Budowlanych w Miliczu, następnie na stanowiskach kierowniczych w Spółdzielni Mieszkaniowej w Żmigrodzie, Grupie Roboczej Energomontaż Zachód w Żmigrodzie. Od roku 1989 związany był zawodowo z firmą Budexpol-Wrocław, w której pełnił funkcję Kierownika Budowy we Wrocławiu, Kierownika Kontraktu w Pradze. W latach 1992-1995 w firmie Energomontaż Zachód kierował kontraktem w Niemczech - Osiedla Mieszkaniowego w Lipsku. Od roku 1997 do dnia dzisiejszego związany jest z firmą ORTH-GIPSE w której pełnił funkcje: oficjalnego przedstawiciela firmy na Polskę, Kierownika Sprzedaży, Dyrektora Handlowego, Dyrektora firmy ORTH-GIPSE w Jaworznie. Od 2005 r. jest V-ce Prezesem Zarządu VG-ORTH Polska w Jaworznie. Aktywnie współpracuje z macierzystym Wydziałem m.in. w zakresie opracowywania opinii Instytutu Budownictwa dot. innowacyjności projektu firmy ORTH-GIPSE Polska "Rozwój firmy poprzez wdrożenie nowej linii do formowania płyt gipsowych". Projekt zrealizowany w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw; Priorytet 2- Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw; Działanie - Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje w latach 2004-2006. Uczestniczył w opracowaniu opinii o innowacyjności przygotowanej przez Wydział dot. wniosku aplikacyjnego przedsiębiorcy - projekt pt. "Rozwój firmy poprzez rozbudowę linii do produkcji płyt gipsowych pełnych MultiGips o płyty Grubości 100mm" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Współpraca dotyczy również sponsorowania oraz współorganizowania konferencji naukowo-technicznych, dostarczania próbnych materiałów do badań laboratoryjnych w laboratoriach Wydziału, prezentowania technologii i realizacji dla studentów, wspierania działalności studenckiej poprzez dofinansowanie imprez organizowanych przez samorząd Wydziału.

Tadeusz Grabarek TADEUSZ GRABAREK

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, rocznik 1978. Po studiach pracował w Instytucie Budownictwa Politechniki Wrocławskiej (1978-1989). Od 1989 roku jest Prezesem Zarządu i obecnie największym udziałowcem Przedsiębiorstwa "PREBEX" - Spółka z o.o. we Wrocławiu, które specjalizuje się w projektowaniu i wykonawstwie obiektów o konstrukcji stalowej. "PREBEX" jest znaną i cenioną firmą na rynku usług budowlanych, dwukrotnie zajęła I miejsce w konkursie "Dolnośląska Budowa Roku". Autor artykułów i referatów naukowych, współautor piętnastu raportów Instytutu Budownictwa PWr serii SPR, uczestnik projektów badawczych. Za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej wielokrotnie nagradzany przez Rektora PWr, Dziekana Wydziału, Dyrektora Instytutu Budownictwa. W uznaniu pracy zawodowej otrzymał złotą odznakę "Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa". Został również odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki RP honorową odznaką "Zasłużony działacz Kultury". Tadeusz Grabarek od wielu lat aktywnie współpracuje z macierzystym Wydziałem. Jego firma wykonała szereg jednostkowych, skomplikowanych stanowisk badawczych wykorzystywanych przez doktorantów oraz dla potrzeb Akredytowanego Laboratorium Badawczego Instytutu Budownictwa. Jest członkiem Rady Społecznej Wydziału. Przedsiębiorstwo "PREBEX" sponsoruje działalność naukową i konferencyjną Wydziału, wspiera inicjatywy studenckie (m.in. rajdy budowlańca), umożliwia studentom odbycie praktyk zawodowych.

 

Krzysztof Andrulewicz KRZYSZTOF ANDRULEWICZ

Ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr w roku 1993, a następnie odbył studia menedżerskie (MBA) na AE we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów pracował w firmach budowlanych (Budexpol, BPL), inkorporowanej później przez Skanska. W Skanka przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej, obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu Skanska S.A. Uczestniczył aktywnie w tworzeniu Grupy Firm Budowlanych działających na rzecz bezpieczeństwa w budownictwie. Jest członkiem Rady Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. W ramach współpracy Wydziału z firmą SKANSKA od kilku lat odbywają się coroczne spotkania ze studentami, związane z rekrutacją na praktyki zawodowe. Firma uczestniczy także w sponsorowaniu konferencji organizowanych na Wydziale oraz działalności studenckiej (m.in. rajdy budowlańca).

 

Mariusz Jackiewicz MARIUSZ JACKIEWICZ

Ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr w roku 1974, a następnie po odbyciu studiów doktoranckich w 1978 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych i pracował na Wydziale jako asystent, a następnie adiunkt. W 1979 r. przeszedł do pracy w przemyśle związanym z budownictwem. Pracował w przedsiębiorstwie „BUDOPOL-Wrocław” m.in. w randze Dyrektora Budowy Centrum Onkologii w Warszawie (1979-1981), był Dyrektorem Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego „Północ” we Wrocławiu (1982-1987). W roku 1987 został współzałożycielem i prezesem Spółki „Complexbud” zajmującej się m.in. wdrażaniem nowych technologii w wykonawstwie budowlanym, realizacją robót budowlanych za granicą. W następnych latach wprowadza na rynek polski produkty i technologie budowlane znanej w Niemczech firmy DEITERMANN i  przez wiele lat kieruje rozwojem i działalnością firmy DEITERMANN-Polska. Od wielu lat pracując w różnych firmach związanych z budownictwem wspiera działalność Instytutów macierzystego Wydziału poprzez sponsorowanie konferencji naukowych, współpracuje w zakresie nowych materiałów i technologii (prace badawcze w zakresie kompozytów do wzmacniania konstrukcji murowych i żelbetowych) oraz wspomaga działalność środowiskową studentów. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji i opracowań, w tym przygotowanych we współpracy z Wydziałem BLiW PWr.

 

 

Witold Kozłowski WITOLD KOZŁOWSKI

W 1988 r. ukończył Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr w zakresie specjalności konstrukcje budowlane. W latach 1989 do 1996 pracował na terenie Niemiec Zachodnich prowadząc budowy w zakresie stanów surowych. Od 1996 r. pracuje w firmie Dyckerhoff Polska na stanowisku Dyrektora Techniczno- Handlowego. W firmie Dyckerhoff jest odpowiedzialny za dział betonu towarowego, który został przy jego udziale zbudowany na terenie Polski. W chwili obecnej firma posiada 35 zakładów produkujących beton towarowy. W 1999 r. był jednym z założycieli Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce, w którym jest obecnie Wiceprezesem. Od szeregu lat czynnie współpracuje z macierzystym Wydziałem w zakresie prowadzenia badań betonu i opracowywania betonów specjalnych, wspiera konferencje naukowe organizowane przez jednostki Wydziału, umożliwia studentom odbywanie praktyk zawodowych oraz wspiera ich działalność środowiskową.

Piotr Napierała Piotr Napierała

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego z roku 1983. Był Dyrektorem Generalnym i Vice Prezesem Zarządu INTEGER Sp. z o.o. Aktualnie jest Prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Budowlano-Konserwatorskiego CASTELLUM Sp. z o.o. prowadzącego działalność na terenie Polski, Niemiec i Anglii. Jest Prezesem Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Prezesem Zarządu spółki „Pałaj Wojanów” Sp. z o.o., Prezesem Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Wyróżniony Piotr Napierała jest wybitnym znawcą historii pałaców i zespołów pałacowo-ogrodowych Kotliny Jeleniogórskiej, niezwykle zasłużony dla renowacji zabytków Wrocławia oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Jest autorem książek: „Zamek Kliczków: historia i współczesność”, „Pałac Paulinum”, „Pałac Wojanów” oraz współautorem książki „Zamki, dwory i pałace Kotliny Jeleniogórskiej” (współautor: Wojciech Kapałczyński). Utrzymuje stały kontakt z macierzystym Wydziałem uczestnicząc i współfinansując (Firma CASTELLUM) organizowane przez Wiosenne Szkoły Fizyki Budowli. Był także w komitecie organizacyjnym konferencji REMO’2000, współorganizowanej przez Instytut Budownictwa PWr. Firmy INTEGER i CASTELLUM realizowały szereg prac remontowych na zamówienie Politechniki Wrocławskiej.

 

 

MAREK SUCHY

Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr w specjalności Inżynieria Lądowa. Studia ukończył w 1984 r. od 1992 r. jest dyrektorem i właścicielem Biura Projektów Dróg i Mostów „BBKS-PROJEKT” we Wrocławiu. Jest projektantem ponad 100 wybudowanych obiektów mostowych na terenie kraju, a w tym m.in. autorem: mostu przez rzekę Odrę w Oławie, mostu przez rzekę Odrę w Krapkowicach, mostu przez rzeką Kaczawę w Legnicy, wielu obiektów przez Nysę Kłodzką. Jest projektantem wielu odcinków autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, w tym: autostrady A4 na odcinku Wrocław-Krzyki (pierwsza w Polsce autostrada o nawierzchni betonowej), autostrady obwodnicy miasta Wrocławia, autostrady A2 (Stryków-Konotopa), autostrady A18 (o nawierzchni betonowej), drogi ekspresowej S8 Wrocław-Syców. Jest projektantem przebudowy głównych ulic i placów Wrocławia, w tym m.in. ulic: Traugutta, Widok, Szewskiej, Grodzkiej i placów: Grunwaldzkiego, Kromera, Teatralnego. Za swoją działalność otrzymał nagrodę Ministra Infrastruktury za estakadę nad ulicą Strzegomską we Wrocławiu, nagrodę Prezydenta Wrocławia za projekt przebudowy ulicy Grodzkiej we Wrocławiu. Ponadto 6-krotnie został wyróżniony nagrodą gospodarczą Dolnego Śląska. Jest autorem 11 publikacji w czasopismach naukowo-technicznych. Stworzył ponad 100 miejsc pracy w Biurze Projektów dla absolwentów Wydziałów: BLiW, Inżynierii Środowiska, Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej. Współpracuje z Instytutem Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej w zakresie technologii budowy obiektów drogowo-mostowych.

ZBIGNIEW SACHARUK

Ukończył Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr w 1977 r. na specjalności – Konstrukcje Budowlane. Po studiach pracował w Hucie Katowice, uzyskał wówczas uprawnienia wykonawcze w budownictwie. W 1981 r. wyjechał do Szwajcarii, gdzie podjął działalność inżynierską i przez kolejne 6 lat pracował w biurach projektowych Geillinger AG w Winterthur oraz MONOD S.A. w Lausanne. W 1986 r. wyjechał do Kanady, gdzie na Universite de Sherbrooke podjął studia doktoranckie. Po obronie doktoratu wrócił do Szwajcarii, gdzie podejmuje działalność naukową nawiązując również współpracę w pracownikami Politechniki Wrocławskiej. W 1994 r. założył własną firmę – biuro projektowe Ingenieurburo Z.Sacharuk GmbH w Munchenstein. W roku 1998 rozszerza swoją działalność tworzą biuro projektowe na terenie Polski: Polswiss-Projekt Sp. z o.o. we Wrocławiu. Firmy te do dnia dzisiejszego prowadzą szeroką działalność projektową na terenie Europy, a często i poza Europą. Wyróżniony po obronie doktoratu, równolegle z działalnością inżynierską, starał się podejmować projekty o charakterze naukowym. Już w trakcie badań naukowych w Kanadzie, a później po powrocie do Europy, nawiązał współpracę z Zakładem Wytrzymałości Materiałów Instytutu Inżynierii Lądowej PWr. Przy wsparciu naukowym prof. Piotra Konderli z Instytutu Inżynierii Lądowej  PWr kierował zespołem wykonującym kilka projektów o charakterze naukowym na zlecenie firm szwajcarskich.

 

KAROL GOŁDA

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr z roku 1967. Po uzyskaniu dyplomu pracował w kilku firmach i instytucjach na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, m.in. w Pracowni Konserwacji Zabytków i w Miastoprojekcie we Wrocławiu. W 1981 r. wyjechał do RPA. Zaczynał pracę jako projektant w spółce angielsko-południowoafrykańskiej, która projektowała hotele, biurowce i budynki mieszkalne. Po liku latach został odpowiedzialny za zaprojektowanie infrastruktury technicznej rafinerii w Mossel Bay. Następnie zaprojektował budynki huty aluminium w Richards Bay - RPA, huty aluminium w Mozambiku i w Izraelu. W 2006 r. projektował zakład wzbogacania rudy chromu w Kazachstanie. Poza pracą zawodową działa w kilku organizacjach polonijnych w RPA, m.in. w Stowarzyszeniu Techników Polskich. Organizacja ta pełni także rolę kulturalnego łącznika z krajem. Za ten rodzaj działalności polonijnej otrzymał od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Złoty Krzyż Zasług. Wyróżniony jest jednym z najbardziej cenionych w świecie konstruktorów obiektów wielkoprzemysłowych, który zawsze z dumą podkreśla, że jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej.

PIERWSI SŁUCHACZE WYDZIAŁU BUDOWNICTWA W LATACH 1945-1950 r.

1

Bieda

Władysław

2

Borek

Stefan

3

Chmiel

Mieczysław

4

Cholewa

Henryk

5

Czajka

Tadeusz

6

Dąbrowski

Otton

7

Dyga

Stefan

8

Glinkowski

Edward

9

Harasim

Stanisław

10

Hebrowski

Bolesław

11

Kamiński

Stanisław

12

Karabon

Iścisław

13

Kolendowicz

Tadeusz

14

Kotynia

Zbigniew

15

Kowalczyk

Tadeusz

16

Kmita

Jan

17

Leszczyszyn

Jan

18

Lipski

Bogusław

19

Łepkowski

Jerzy

20

Matula

Mieczysław

21

Mazur

Stanisław

22

Michejda

Oskar

23

Mysiak

Mieczysław

24

Niedźwiecki

Zdzisław

25

Olszewski

Mieczysław

26

Pilujski

Ryszard

27

Plebankiewicz

Mieczysław

28

Rzeszotarski

Felix

29

Sięrżęga

Józef

30

Skibiński

Włodzimierz

31

Sokolski

Andrzej

32

Sokolnicki

Krzysztof

33

Sorokowski

Eugeniusz

34

Szczechla

Wacław

35

Szewczyk

Jan

36

Terlikowski

Edward

37

Thiel

Kazimierz

38

Wójcik

Stanisław

39

Ziaja

Marian

­

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję