Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

dr hab. inż. Piotr Ruta

Pracownicy naukowo-badawczy

Działalność naukową rozpocząłem w 1981 roku, w chwili podjęcia studiów doktoranckich w Instytucie Inżynierii Lądowej. W czasie studiów doktoranckich zajmowałem się problematyką drgań konstrukcji inżynierskich na inercyjnym podłożu sprężystym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących interakcji między fundamentem a inercyjnym podłożem sprężystym. W 1981 roku obroniłem pracę doktorską pt. „Uproszczony model podłoża sprężystego i jego zastosowania”. Po obronie doktoratu kontynuowałem badania związane z tematyką pracy doktorskiej oraz zająłem się zagadnieniami identyfikacji. Przedmiotem działalności w tej tematyce było opracowanie metod służących do identyfikacji parametrów modeli nawierzchni drogowych  i lotniskowych, z wykorzystaniem wyników dynamicznych testów udarowych (FWD). Kolejny etap mojej działalności naukowej związany był również z zagadnieniami identyfikacji i dotyczył identyfikacji parametrów modelu toru kolejowego.

Od 1998 roku moje zainteresowania naukowe skierowałem na zagadnienia dynamiki dźwigarów o zmiennych parametrach geometrycznych i mechanicznych. Podsumowaniem tego etapu działalności była monografia pt. „Zastosowanie wielomianów Czebyszewa w dynamice dźwigarów o zmiennych parametrach geometrycznych i mechanicznych”. Praca ta była podstawą uzyskania w 2008 roku stopnia dra habilitowanego. W roku 2013 objąłem stanowisko profesora nadzwyczajnego na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.

W ramach działalności dydaktycznej prowadziłem zajęcia z przedmiotów: Mechanika Ogólna, Podstawy Statyki Budowli, Mechanika Budowli, Podstawy Dynamiki Budowli, Dynamika Budowli, Matematyka - wybrane zagadnienia, Dynamika Układów Ciągłych, Metody Matematyczne w Mechanice. Byłem promotorem, zakończonego sukcesem, przewodu doktorskiego pt.” Analiza drgań niepryzmatycznych, krzywoliniowych dźwigarów prętowych z wykorzystaniem szeregów Czebyszewa” . Obecnie jestem promotorem w dwóch otwartych przewodach doktorskich pt.„Analiza drgań niepryzmatycznych cienkościennych układów prętowych z wykorzystaniem wielomianów ortogonalnych.” i „Optymalne kształtowanie elementów konstrukcji prętowych z wykorzystaniem wybranych metod optymalizacyjnych”.

 

Publikacje w bazie DONA

 

Politechnika Wrocławska © 2024