Politechnika Wrocławska we współpracy z Uniwersytetem w Luksemburgu, Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Trewirze (Niemcy) i Uniwersytetem w Wuppertal (Niemcy) uczestniczy w projekcie Erasmus+ „Cava EuroCodes - analiza i walidacja zgodności obliczeń numeryczne elementów konstrukcyjnych z normą Eurokod”.
Projektowanie a MES
Projektowanie obiektów budowlanych przeprowadza się w oparciu o zbiór zharmonizowanych norm europejskich - Eurokodów. Normy te stanowią zbiór wytycznych do projektowania, jednakże nie zawierają wyczerpujących informacji nt. wykorzystania coraz powszechniej stosowanej metody elementów skończonych. W szczególności przejście pomiędzy wynikami analizy numerycznej a wymaganiami projektowymi jest mało intuicyjne. W efekcie prowadzi to do dyskusji nad interpretacją, poprawnością i dokładnością uzyskanych wyników. W skrajnym przypadku błędne założenia projektowe lub błędna interpretacja wyników skutkują uszkodzeniem lub awarią konstrukcji budowlanych.
Wysokie cele
Celem projektu jest opracowanie wytycznych projektowych, przykładów obliczeniowych i materiałów dydaktycznych systematyzujących wykorzystanie analiz numerycznych do projektowania typowych obiektów budowlanych. Projekt swym zakresem obejmuje analizy nośności konstrukcji betonowych, stalowych, a także stalowo-betonowych konstrukcji zespolonych. Łączy teorię z przykładami jej zastosowania. Efektem projektu będą wskazania różnic pomiędzy podejściem normowym a numerycznym, które zostaną omówione na konkretnych przykładach obliczeniowych. Podana zostanie interpretacja uzyskanych wyników wraz z nakreśleniem źródeł podstawowych błędów. Wnioski z projektu zostaną zebrane w postaci skryptu i opublikowane w celu szerokiego ich stosowania.
Zrobić coś więcej
Przystąpienie do projektu jest odpowiedzią na prośby studentów o pomoc w ich przyszłym rozwoju. Projekt przewiduje silne zaangażowanie uczestników studiów inżynierskich, magisterskich i szkół doktorskich. Zaangażowanie w projekcie jest wspaniałą okazją do zdobycia nowej wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności w międzynarodowym środowisku akademickim. Współpraca międzynarodowa, wymiana know-how oraz możliwość wyjazdu na tygodniowe warsztaty organizowane przez jednego z partnerów to tylko wybrane korzyści płynące z udziału w projekcie.
Silny zespół
Prace w ramach projektu realizowane są głównie przez 2 katedry: Katedrę Konstrukcji Budowlanych (K5) oraz Katedrę Mostów i Kolei (K4). W projekcie czynny udział biorą opiekunowie naukowi: prof. dr hab. inż. Wojciech Lorenc, dr inż. Piotr Kozioł, dr inż. Maciej Kożuch, dr inż. Michał Redecki oraz dr inż. Paweł Hawryszków.
Partners of the Cava EuroCodes project – 1. Międzynarodowe spotkanie projektowe
Projekt jest fundowany z programu unijnego Erasmus+, akcja 2 Partnerstwa strategiczne, lata 2018-2021.